DMT eyalet meclisi altına “HAYIR” dedi
10-10-2019
Doğu Makedonya – Trakya eyalet meclisi Batı Trakya’da altın çıkarılmasına karşı ortak bildiri yayımladı.

Eyalet Meclis üyeleri 9 Ekim Çarşamba akşamı Gümülcine’de konu ile ilgili olarak yapılan özel toplantı sonucunda bölgede altın çıkarılmasına ve bunun için şirketlerin çalışma yapmasına oy birliği ile karşı olduklarını belirttiler.

Toplantıya Gümülcine Belediye Başkanı Giannis Garanis, Kavala Belediye Başkanı Thodoros Muriadis, Trakya Mühendisler ve Mimarlar Odası başkanı Dimitris Lurikas, Trakya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Triandafilos Papadakis ve Şapçı – Maronya belediyesini temsilen Apostolos İoannu ile diğer bazı kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

DMT Meclis Başkanı tarafından okunan bildiride, eyalet meclisinin acil olarak altın çıkarılmasını görüşmek üzere toplandığı, toplantı sonucunda oy birliği ile çevresel, sosyal, ahlaki ve ekonomik nedenlerden dolayı altın madenciliğine “HAYIR” kararı çıktığı belirtildi. Bildiride ayrıca, altın madenciliğine yatırımın bölgedeki halk sağlığı ile çevre ve bölgenin kalkınması adına sonuçlarının trajik ve kalıcı olacağının kanıtlandığı, sözü edilen referandum talebinin ve böyle bir yatırımın gerçekleşmesi için yapılan her türlü girişimin kabul edilemez ve tartışmaya dahi açık olmadığı, altın madeninin halkın bir serveti olduğu ve kimseye verilemeyeceği vurgulandı.

Bildiride Rodop – Evros illeri Altın Çıkarılmasına Karşı Mücadele Komisyonu’nun verdiği mücadelenin sonuna kadar destekleneceği belirtilirken, son olarak “Oybirliği ile aldığımız bu kararı ve duruşumuzu herkese bildiririz.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1075
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]